image
Cihaz kullanımı Genel Bilgilendirmeler Güncel Sektör haberleri

Karasal ANALOG (klasik) TV sinyalinin YAPISI hkk.

Şu an UHF Bandında 470 MHz – 694 MHz aralığı olan ve UHF-L bandı olarak bilinen Frekans aralığında her 8 MHz’te bir Analog TV kanalı yayını mevcuttur. Yani 1 TV kanalı yayını ( 1 görüntü ve 2 ses kanalı ) yayını için 8 MHz lık bir band genişliği kullanılmaktadır.

Analog TV yayının özet yapısı ve sinyal dağılımını aşağıdaki çizimde görebilirsiniz.

Analog TV sinyali

Analog TV sinyali

Özetlersek kanal başından 1,25 MHz sonra RESİM BİLGİSİ sinyali, Resim bilgisi sinyalinden 5,5 MHz sonra 1. SES BİLGİSİ sinyali gelmektedir. Stereo yayın yapan TV kanallaraında ayrıca 1. Ses bilgisinden 242 kHz sonra 2. Ses bilgi gelmektedir. Renk bilgisi sinyali resim sinyalinden 4,43 MHz sonra gelmekle beraber etkisi en zayıf ve ihmal edilelecek sinyaldir.

Bu sinyallerden en etkin olanları RESİM ve 1.SES BİLGİSİ sinyalleridir, 2.SES BİLGİSİ türkiyde 2 kanal Stereo (A/B) yayını bildiğimiz kadarı ile etkin bir şekilde yapılmadığından, RENK BİLGİSİ sinyalininde fazla dinamik oluşu sebebi ile etkin olmadığından telsiz mikrofon kullanıcıları için fazla etkin (zararlı) değildir.

analog_kullanılabilir_alan

analog_kullanılabilir_alan

Mevcut sinyal taşıyıcılarından olumsuz yönde (parazit, interferans gibi olumsuz etkilerinnden kaçınmak için !) etkilenmemek için bu sinyallerden min. 200 hatta 400 ila 600 kHz uzak durmakta fayda vardır. Dolayısı ile 8 MHz lik alanının Resim Bilgisi nin ve Ses bilgisinin çevresinde toplamda 2 ila 3 MHz lık bir alan kullanılmaz durumdadır.Özetle 8 MHz ‘lık bir TV kanalının ort. 5 MHz ‘lık bir bölümü telsiz mikrofonlarca kullanılabilir durumdadır.

Kaçınılması gereken bu RESİM ve SES sinyallerinin Listesini burda bulabilirsiniz.

( 27.05.2019 itibari ile )  İlk kanal 21. Kanaldır ( 470 – 478 MHz ) en son kanalı 48. Kanaldır ( 686 -694 MHz ) UHF Bandında (470-694 MHz) herbiri 8 MHz band genişliğinde toplam 28 TV kanalı mevcuttur. ( BW=224 MHz )

Analog_TV_sirali

Analog_TV_sirali

 

Dolayısı ile 224 MHz lık bir band genişliğine sahip olan UHF-L bandında azami 28 TV kanalı yayın yapabilmektedir. Bunun anlamı UHF-L bandında telsiz mikrofon kullanıcılarına  (PMSE için ) olumsuz etki yapabilecek 28 TV yayınının ( bunlara ses kanallarınıda eklersek 56 adet) mevcut olduğudur. Bu frekanslardan uzak durulması önerilir ve detayar için Sakıncalı ANALOG UHF-L 470-694 MHz TV Frekansları linki inceleyebilirsiniz.

Yakın gelecekte ( muhtemelen 2021/2022 gibi ) Sayısal TV yayınlarına (DVB-T2)  geçiş yapılması planlanmıştır/öngörülmüştür. Bu geçiş için avrupa örneklerinde görüldüğü üzere  genelde 1 yıl süre ile eski analog ve yeni sayısal kanallar ile karma bir yayın yapacaktır. İleriki tarihlerde bu aralık sonuç olarak tamamen DVB-T2 yerel Sayısal TV yayını ile dolacaktır.

KARASAL SAYISAL YAYINLAR hkk. bilgi almak için tıklayınız.

Hits: 100

Share This Post

Related Post