image
Cihaz kullanımı Genel Bilgilendirmeler

SQUELCH ayarı hkk. ( RF kalite eşiği veya dolaylı AUDIO-MUTE ayarı )

 SQUELCH  ( RF GÜÇ EŞİĞİ ) AYARI HAKKINDA.

Bu ayar ile alıcıya, verici mikrofondan gelen RF Sinyal gücünün hangi seviye’ye ( RF seviyesi ) düştüğünde ( diğer bir ifade ile verici mikrofon ile alıcı anteni arasındaki hangi uzaklık mesafesinden sonra )  Alıcının ses çıkışının susturulacağı,  yani “ MUTE” edileceği seviye (eşik) ayarlanmaktadır. Bu ayarı dolaylı ve olumlu etkisinden dolayı AUDIO-MUTE ayarı olarakta adlandırabiriz, ancak aslı değerlendirilen unsur ses sinyali değil RF (Radyo Frekans ) sinyal seviyesidir !

 

Burada amaç mikrofon RF sinyalinin belirli bir kalite seviyesine düşmesi durumunda, alıcının  ses çıkışının kapatılması veya plansız bir şekilde vericinin kapatılması durumunda doğal veya yapay parazit sinyallerinin alıcının ses çıkışına aktarımını engellemektir.

Konunun kavranması amacı ile verilen mesafeler örnek amacı ile genelleme yapılarak kabaca verilmiştir, kullanımın ve kurulumun yapılmış olduğu  ortam, yerleşim, diğer ayarlar  ve kullanım şekli  ile farklılık gösterecektir.

(Not:     uV = microVolt )

 

HIGH ( 25 uVolt ve üzeri )

Alıcı (Anten) ile Mikrofon vericinizin arasındaki mesafe azami 10-15 metreyi geçmeyecek ve araya herhangi bir sinyal kesici unsur ( Duvar, Araç, bölme…) girmeyecek  ise  SQUELCH ayarını “HIGH” konumuna alabilirsiniz.

Bazı modellerde HIGH ayarı/seçeneği olmadığından, 25uV ( 25 microVolt) ve üzeri bir eşik ayarı gerekebilir.

Bu seçenek kullanıldığında mutlaka mikrofon tahmini kullanım senaryosu dahilinde en olumsuz konumda iken test edilmelidir.

HIGH ayarını ayrıca Telsiz mikrofon kullanımı açısından kalabalık veya Radyo frekans olarak yoğun kullanımlı ortamlarda kullanabilirsiniz, ancak mesafenin 10-15 metreyi geçmemesi ve mikrofonun (aynın şekilde alıcının) sabit konumlu olması önerilir.

 

MID ( 10 – 25 uVolt arası )

Alıcı (Anten)  ile Mikrofon vericinizin arasındaki mesafe – uzaklık 10-20 metre arası  ise  SQUELCH ayarını “MID” konumuna alabilirsiniz.

Bazı modellerde MID ayarı/seçeneği  olmadığından, 10uV – 25uV ( 10-25 microVolt) arası bir eşik ayarı gerekebilir.

Genel olarak bu seçenek ortalama kullanım için en uygun seçenektir.

 

LOW  ( 10  uVolt altı )

Alıcı (Anten)  ile Mikrofon vericinizin arasındaki mesafe – uzaklık en az 30 metre ve fazlası  ise  SQUELCH ayarını “LOW” konumuna alabilirsiniz.

Özetle verici Mikron ile Alıcı (Alıcı Anteni) arası büyük mesafeler kat edilecek ise kullanılmalıdır, ancak alıcı-verici mesafesi arttıkça ses sinyalinin parazitlenmesi ve kalitesinin düşmesi olasılığı yükselir. Dolayısı ile ancak ve ancak tekrarı mümkün çekimlerde ve uzum mesafeli kullanımlarda dikkatlice seçilmeli ve kullanılmalıdır, özetle parazitlide olsa ses sinyalinin kabul edilebileceği durumlarda tercih edilmelidir.

Bazı modellerde LOW ayarı/seçeneği  olmadığından, 10 ( 5-10 microVolt) ve aşağısı bir eşik ayarı gerekebilir.

Ancak  Bu seçenek dikkatli kullanılmalıdır, verici mikrofonunun kapatıldığı durumlarda hatta açık iken alıcınızın ses çıkışından gürültü ve parazit duyulabilir.

 

Yabancı verici sinyallerinin parazit etkisini azaltmak hkk.

PiLOT-TONE ayarını aktif iken kullanmanız yabancı verici sinyallerinin parazit / gürültü etkisini, ( çalışma mesafesini biraz daha kısaltsada ) özellikle MID ve LOW seçeneklerinde, cihazlar çekim mesafesi dışına çıktığında en aza indirgeyecektir ! Bu durumda alıcıya ait verici yayın etki mesafesi aşıldığında veya verici yakın mesafede kapatıldığında dahi aynı frekansta (yakın mesafede) yayın yapan güçlü başka bir vericinin (Pilottone özelliğinie sahip olmayan ! veya Pilottone özelliği açılmamış !) mevcudiyeti durumunda ses çıkışı Squelch ayarına bakılmaksızın susturulur veya diğer bir deyim ile MUTE edilir. Ancak bu PILOT işlevinin sağlıklı çalışması için yakın vericilerin -3dB ve fazlası kadar zayıf olmaları ön koşuldur.

Sennheiser ew (evolution wireless G2, G3, G4 ve 2000 serisi)  serisi harici  bir vericinin (veya başka marka) kendi vericiniz kapalı iken alıcınız tarafından dikkate alınmaması (parazit yapmaması) için PiLOT ayarının hem vericinizde hemde alıcınızda AKTİF olması gereklidir.

PiLOT TONE ayarı tek tarafalı açık olursa   alıcınızdan hiç ses alamayabilirsiniz !

( alıcı ve verici PILOT ayarı hep aynı ayarda olmalı ! )

Pilot-Tone ayarı konusunda ne yaptığınızdan emin değilseniz ! —> her iki tarafta Pasif olmasını öneririz.

 

 

SQUELCH ayarının başarısı doğru bir frekans ayarı yapılması ile en etkin seviyede kullanılabilir, bu doğrultuda FREKAN AYARININ’da doğru yapılmış olması önem taşımaktadır.

 

ENG ( Yaka ) kurulumu ve kullanımı hkk. videolar için aşağıdaki Linki kullanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+use+setup+sennheiser+ENG+lavalier+microphone

Hits: 384

Share This Post

Related Post