image
Cihaz kullanımı Genel Bilgilendirmeler

SQUELCH (Ses eşiği) AYARI Hkk.

Squelch
Squelch

SQUELCH  ( RF GÜÇ EŞİĞİ ) AYARI HAKKINDA.

Bu ayar ile alıcıya, verici mikrofondan gelen RF Sinyal gücünün hangi seviye’ye ( RF seviyesi ) düştüğünde ( diğer bir ifade ile verici mikrofon ile alıcı anteni arasındaki hangi uzaklık mesafesinden sonra )  Alıcının ses çıkışının susturulacağı,  yani “ MUTE” edileceği seviye (ses kalitesi eşiği olarakta değerlendirilebilir!) ayarlanmaktadır.

Burada amaç kendi vericinizin ( mikrofonunuzun ) kapatılması veya kalitesinin/gücünün  düşmesi durumunda doğal veya yapay parazit sinyallerinin ses çıkışına aktarımını engellemektir.

Konunun kavranması amacı ile verilen mesafeler örnek amacı ile genelleme yapılarak kabaca verilmiştir, kullanımın ve kurulumun yapılmış olduğu  ortam, yerleşim, diğer ayarlar  ve kullanım şekli  ile farklılık gösterecektir.

 

Alıcı ( Anten ) ile Mikrofon vericinizin arasındaki mesafe – uzaklık  1-10 metre arası  ise  SQUELCH ayarını “HIGH” konumuna alabilirsiniz.

Bu seçenek kullanıldığında mutlaka mikrofon tahmini kullanım senaryosu dahilinde en olumsuz konumda iken test edilmelidir.

HIGH” ayarı dolu ve yoğun frekans aralıklarında tercih edilmelidir ancak çekim mesafesini düşürür.

 

Alıcı ( Anten )  ile Mikrofon vericinizin arasındaki mesafe – uzaklık 10-20 metre arası  ise  SQUELCH ayarını “MID” konumuna alabilirsiniz.

Genel olarak bu seçenek ortalama kullanım için en uygun seçenektir. En yaygın ortalama kullanımdır.

 

Alıcı ( Anten )  ile Mikrofon vericinizin arasındaki mesafe – uzaklık 30- ve fazlası metre  ise  SQUELCH ayarını “LOW” konumuna alabilirsiniz.

Verici Mikron ile Alıcı ( Alıcı Anteni ) arası büyük mesafeler kat edilecek ise kullanılmalıdır, ancak  Bu seçenek dikkatli kullanılmalıdır, verici mikrofonunun kapatıldığı durumlarda hatta açık iken alıcınızın ses çıkışından gürültü ve parazit duyulabilir.

Squelch ayarı

 

Eski model alıcılarda LOW, MID ve HIGH değerleri olmayabilir, bunun yerine uV ( micro Volt) olarak ayarlama yapmalısınız.

5-10uV     –>  LOW

10-20 uV –>  MID

25-…uV   –>  HIGH

şeklinde genel kabul görür.

Hits: 16

Share This Post

Related Post