image
Genel Bilgilendirmeler

5 Seconds of Summer’ın Tercihi Sennheiser

İlk şarkıları ‘’ She is so perfect ’’ ile İngiltere iTunes’ da ve beraberinde 46 diğer ülkede bir numaraya yerleşen Avustralyalı genç pop punk grubu 5 Seconds of Summer (5SOS) şöhret basamaklarını hızla tırmanıyor. Haziran sonunda çıkardıkları, kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri ise Amerika da dahil olmak üzere sekiz farklı ülkede en çok satanlar listesinde bir numaraya yerleşti. Uluslararası alanda üstün bir başarı yakalayan grup 2015 yılında Amerika, İngiltere ve Avrupa arenasında geniş çaplı bir konser turu vermeyi planlıyor. Seste üstün performansı ve netliği talep eden genç grup, Sennheiser’ in kablolu ve kablosuz mikrofonlarını tercih ediyor. The Edge kayıt stüdyosunun sahibi John Delf 5SOS’un birçok gruba kıyasla, dünya çapında hızla tanındığını ve özellikle genç kızlar tarafından benimsendiğini belirterek grubun başarısını vurguladı.

Sennheiser’la oldukça eski bir geçmişi olan, alanında profesyonel ve tecrübeli FoH mühendisleri 5SOS için sesi dizayn ve kontrol ederek sahne performanslarını mükemmelleştiriyor. FoH ses mühendislerinden Booker konser esnasında özellikle sahneye yakın olan genç kızların çığlıklarının vokallerin seslerinin kontrolünde zorluk yaşattığını belirtti. Bu sebeple sahnenin ön tarafında bulunan üç vokalde üstün ses kalitesi ve netliği ile Sennheiser e 945s mikrofonları kullanıldı. Sesi genç kızların çığlıklarından ve alandaki diğer parazit seslerden arındırıp ileten e 945s ses anlaşılırlığı ile vokallerin performansını kusursuz bir biçimde dinleyiciye aktardı. Vokallerin yanı sıra sahnenin en önemli unsurlarından biri de enstrümanların sesinin yalın bir şekilde aktarılmasıydı. Bu noktada e 904s, e901 ve 902 kullanıldı. Bateri de sesin çınlamadan, berrak bir şekilde iletilmesinin öneminin altını çizen Booker, Sennheiser ekipmanları sayesinde bu yalınlığı sağladıklarını belirtti. Davul ve trampet seslerinin aktarımında ise MD 441 kullanıldı. Gitarlar içinse KM 184s ve e 906s kullanıldı. Bir çift MK 4s ile beraber ortaya mükemmel bir ses çıktı!

Sesin mükemmelliği için bir diğer önemli detay olan kablosuz monitör sistemi için ise Booker, Sennheiser’ in geliştirdiği 300 G3 IEM’ i tercih etti. Booker Sistemi dört adet gruba, iki adet teknisyenlere, bir adet kendisine ve bir adette yedekte bulundurmak üzere beş farklı noktada kullandı. FoH ses mühendisleri 300 G3 IEM’ i vokallerin sesi seyirciye ulaşmadan sesteki pürüzleri ayıklamak ve sesi kusursuz netliğe ulaştırmak için tercih ediyor. Sahne arkası teknisyenlerinin kendi aralarında olan iletişimde de sesin anlaşılırlığını sağlayan 300 G3 IEM başarılı bir iş çıkardı. Canlı performans üzerinde mix işleminin zorluğunu ve bu noktada 300 G3 IEM’ in kurtarıcıları olduğunu vurgulayan Booker:  ’’G3 denendi, test edildi ve kesinlikle mükemmel çalışıyor! ‘’ diyerek esprili bir dille sistemin performansını yorumladı. Bütün sistemin ağa bağlantılı olmasının verdiği avantajla herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda, laptopla sorunsuz halledebildiklerini de ekleyerek sistemden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Mikrofon sisteminden de bir o kadar memnun olan John Delf, bütün mikrofonların son derece iyi bir performansla çalıştığını belirterek, FoH ses mühendislerinin projeleriyle uyumlu olduğunu söyledi. Özellikle trampet üzerinde kullanılan 441 ve Neumann 184s’ ten etkilendiğini belirten Delf sesi dağılmadan çok net bir şekilde ilettiklerini ifade etti. Mikrofon hususunda kendisini etkileyen diğer ürün ise bateride tom üzerinde kullanılan 904s, cihazın üstün performansı sayesinde ekolayzıra bile gerek duymadıklarını belirten Delf, sesin olağanüstü bir dengede aktarıldığını söyledi. Alanda çığlık atan genç kızların ses desibellerinin 110-115 desibel arası değiştiğini söyleyen Delf, vokallerde bu sesi ekarte edebilecek kapasitede bir mikrofona ihtiyaç duyduklarını ve 945s’ in bu hususta kendilerini yanıltmadığını belirtti.

Son sözlerini Sennheiser’ le uzun yıllara dayanan ilişkilerine ayıran Delf: ‘’ Sennheiser bana ve Ben’ e uzun yıllar süresince büyük destek verdi. Uluslararası arenada yüksek kalite ve üstün performansla adını duyuran Sennheiser 5SOS’ la başarısını bir kez daha gösterdi.’’ diyerek Sennheiser ekibini onurlandırdı.

Hits: 0

Share This Post

Related Post